Sprzątanie Kanału Mosińskiego: “Brawo Wy!”

W sobotę 7 lipca powodzeniem zakończyła się zorganizowana przez mieszkańców Mosiny i Puszczykowa akcja sprzątania dolnego odcinka Kanału Mosińskiego.

Atmosfera od początku była znakomita. Liczba osób, które aktywnie uczestniczyły w akcji przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Dolny odcinek Kanału Mosińskiego, za plażą przy wodociągach jest, najpiękniejszym, a jednocześnie najbardziej zanieczyszczonym fragmentem rzeki.

Plaża przy Wodociągach w Mosinie
Baza: plaża przy Wodociągach w Mosinie

Dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu pełnych optymizmu i chęci do pracy mieszkańców Mosiny udało się usunąć z wody ponad 100 worków pełnych szkła, plastikowych butelek, puszek, opakowań i wielu innych, nie do końca zidentyfikowanych odpadków. Wspólnymi siłami udało się też wyciągnąć z kanału kilka starych opon, lodówkę czy znak drogowy. W akcji uczestniczyły rodziny z dziećmi. Zdarzały się sytuacje, w których zainteresowani wydarzeniem przechodnie, spontanicznie dołączali się do sprzątających, aktywnie wspierając akcję.

OSP Heavy Rescue Mosina - na quadzie
OSP Heavy Rescue Mosina – na quadzie
Pod rurami: Jedno z wielu uprzątniętych miejsc na Kanale Mosińskim
Pod rurami: jedno z wielu uprzątniętych przez mieszkańców miejsc na Kanale Mosińskim

Dla sprzątających organizatorzy przygotowali też ciepły posiłek (pizza :)) oraz słodki poczęstunek.

Przerwa na ciasto i pizze :)
Przerwa na ciasto i pizze 🙂
Po porządnej akcji, trzeba porządnie zjeść 🙂
Tak wyglądała w sobotę 7 lipca plaża przy wodociągach
Tak wyglądała w sobotę 7 lipca plaża przy wodociągach

Niestety pomimo olbrzymiego wkładu pracy w kanale zostało jeszcze sporo zanieczyszczeń. Na szczęście przy tak wielkim poczuciu solidarności, i osobom, którym obecny stan nie jest obojętny jesteśmy wręcz pewni, że Kanał Mosiński wkrótce stanie się kolejną perłą naszego regionu.

prace w trudno dostępnym i mocno zanieczyszczonym miejscu
Prace w trudno dostępnym i mocno zanieczyszczonym terenie
W działaniach aktywnie brali udział strażacy
W działaniach aktywnie brali udział strażacy z OSP Mosina i OSP Radzewice

Podczas sprzątania bardzo przydatne okazały się również kajaki, dostarczone przez Tomasza Kaczmarka z kajaki2.pl. Zdecydowanie ułatwiły one dotarcie do ciężko dostępnych miejsc oraz pomogły przy transporcie worków do miejsce składowania.

Do akcji sprzątania Kanału Mosińskiego bardzo aktywnie włączyli się strażacy z OSP Heavy Reascue Mosina oraz OSP Radzewice. W ruch poszły pilarki spalinowe, quad z linką holowniczą służący do przewozu cięższych przedmiotów, a nawet dron.

Na miejscu obecni byli przedstawiciele Osiedla nr 3 “Przy Strzelnicy”, Osiedla nr 4 “Za Barwą”, oraz oczywiście aktywni mieszkańcy, którzy sprawę czystości Kanału Mosińskiego postanowili wziąć w swoje ręce.

Śmieci zostaną odebrane przez zarządcę terenu czyli Wody Polskie najprawdopodobniej w poniedziałek.

Brawo Mosina! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.