Trasy

Spływy kajakowe w okolicach Mosiny, Puszczykowa, Śremu, Kościana i Poznania

Proponowane trasy spływów wiodą trzema rzekami, które różnią się od siebie przede wszystkim wielkością. Są to kolejno Samica Stęszewska, Kanał Mosiński i rzeka Warta.

Wszystkie one spotykają się w Mosinie – urokliwym miasteczku położonym zaledwie 12 km od Poznania w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Duża ilość lasów i licznych jezior znajdujących się na terenie Gminy Mosina potwierdza walory turystyczne tej okolicy. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, który jest mało znany, że miasto Mosina leży na skrzyżowaniu dwóch szlaków wodnych.

Jeden to coraz lepiej znana Wielka Pętla Wielkopolski, której większą część stanowi rzeka Warta.

Cały szlak wodny liczy 687,9 km i obejmuje wspomnianą rzekę Wartę (od Konina do Santoka – 338,4 km), rzekę Noteć (od Santoka do Nakła – 187,2 km), Kanał Bydgoski (od Nakła do Bydgoszczy – 15,7 km) i drogę wodną Kanał Bydgoski – Warta (od Bydgoszczy do Konina – 146,6 km).

Drugi natomiast to zapomniany nieco w ostatnim czasie szlak kajakowy zwany Małą Pętlą Wielkopolski, której częścią jest Kanał Mosiński.
Łączna długość szlaku to 370 km. Jego przebieg wyznacza rzeka Warta oraz Kanał Mosiński wraz z systemem hydrotechnicznym kanałów obrzańskich. Szlak najłatwiej pokonać rozpoczynając spływ z Poznania z nurtem Warty do ujścia Obry w Skwierzynie. Stamtąd pokonując słaby nurt rzeki, przez jeziora w okolicach Trzciela i Zbąszynka popłyniemy do Kanału Północnego Obry, a dalej przez Kanał Mosiński z powrotem do Warty.

Pobierz mapę w JPG

Trasa I – Trzy rzeki

Rozpoczyna się w Starym Dymaczewie na rzece Samicy Stęszewskiej, która wypływa z Jeziora Dymaczewskiego. Rzeka na odcinku do Kanału Mosińskiego jest bardzo płytka i ma średnią szerokości ok 6 m. Nie znaczy to jednak, że wybierając tę trasę będziemy się nudzić. Oprócz czystej wody i ładnych widoków trzeba pokonać kilka przeszkód w postaci powalonych drzew oraz trzeba pokonać dwa przepusty rurowe pod drogami. Długość odcinka wynosi ponad 5 km. Następnie wypływamy na Kanał Mosiński gdzie po pokonaniu pierwszego progu wodnego przepływamy przez centrum Mosiny. Po pokonaniu kolejnych dwóch progów wodnych kanał Mosiński zaczyna meandrować w zalesionym terenie. Trasa na tym odcinku robi się ciekawa z uwagi na liczne przeszkody z powalonych drzew, które z pewnością spodobają się nieco bardziej doświadczonym kajakarzom. Długość tego odcinka to ok. 8 km. Ostatni odcinek to rzeka Warta. Po pokonaniu 2 km spływ kończymy na przystani w Puszczykowie.

Łączna długość trasy 15 km
Czas spływu ok. 5 h
Poziom trudności trasy średni

Trasa II (Kanał Mosiński) – Borkowice – Puszczykowo

Spływ zaczynamy w okolicy mostu w miejscowości Borkowice i płyniemy Kanałem Mosińskim. Woda w kanale ma słaby nurt, a głębokość w zależności od stanu wody i miejsca na rzece wynosi ok 90 cm. Średnia szerokość kanału to około 12 m. Brzegi Kanału na tym odcinku są strome, a sam Kanał płynie przez słabo zalesione tereny rolnicze. Po przepłynięciu progu wodnego przepływamy przez centrum Mosiny. Po pokonaniu kolejnych dwóch progów wodnych Kanał Mosiński zaczyna meandrować w zalesionym terenie. Trasa na tym odcinku robi się ciekawa z uwagi na liczne przeszkody z powalonych drzew, które z pewnością spodobają się nieco bardziej doświadczonym kajakarzom. Długość tego odcinka to ok. 12 km. Ostatni odcinek to rzeka Warta. Po pokonaniu 2 km spływ kończymy na przystani w Puszczykowie.

Łączna długość trasy 14 km
Czas spływu ok. 5 h
Poziom trudności trasy średni

Trasa III (Warta) Puszczykowo – Poznań

Rzeka Warta to jedna z najpiękniejszych rzek polskich z uwagi między innymi na malowniczość krajobrazów, przez które przepływa. Jest to trzecia co do długości rzeka w Polsce. Spływ rozpoczynamy na przystani w Puszczykowie co oznacza, że w połączeniu z trasą I i II, można zaplanować dwudniowy spływ i zakończyć go w Poznaniu. Trasa o dwóch obliczach. Pierwszy obraz to Warta wijąca się wśród bujnej zieleni gdzie można spotkać liczne dzikie zwierzęta tj. czaple szare i bobry. W okolicach Lubonia odsłania się drugie oblicze tym razem miejskie, które w pełni można podziwiać wpływając do Poznania. Dla osób, które nie miały okazji oglądać dużego miasta z perspektywy wody, będzie to z pewnością ciekawe i niejednokrotnie bardzo zaskakujące doświadczenie. Szczególne wrażenie robi przepływanie pod mostami czy też możliwość wpłynięcia do starego portu na Starołęce.

Łączna długość trasy 22 km
Czas spływu ok. 4 h
Poziom trudności trasy łatwy

Trasa IV (Warta) Śrem – Puszczykowo

Rzeka Warta to jedna z najpiękniejszych rzek polskich z uwagi między innymi na malowniczość krajobrazów, przez które przepływa. Jest to trzecia co do długości rzeka w Polsce. Spływ rozpoczynamy na przystani w Śremie. Jest to trasa niezwykle atrakcyjna pod kątem przyrodniczym. Całość trasy wiedzie przez tereny zalesione, licznie zamieszkane przez ptactwo wodne. Trasa stwarza możliwość zatrzymania się w Jaszkowie gdzie znajduje się Centrum Hipiki z zapleczem gastronomicznym. Płynąc dalej mijamy kolejną atrakcję w postaci Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który znany jest z bardzo starych dębów rosnących na jego terenie oraz z Pałacu w Rogalinie gdzie znajduje się Muzeum. Mimo, iż pałacu z poziomu wody nie widać to niektóre dęby już tak. Spływ możemy zakończyć na przystani w Rogalinku lub Puszczykowie.

Łączna długość trasy 30 km
Czas spływu ok. 5 h
Poziom trudności trasy łatwy

Trasa V (Kanał Mosiński) Kościan – Puszczykowo

Większość trasy pokonujemy Kanałem Mosińskim. Spływ możemy rozpocząć w kilku miejscach tj. w centrum Kościana lub tuż przy drodze krajowej nr 5 (Poznań-Wrocław). Rozpoczynając spływ w Kościanie pierwszy odcinek trasy prowadzi przez Kanał Kościański, który następnie w okolicach tzw. Węzła Bonikowskiego zamienia się w Kanał Mosiński. Woda w kanałach ma słaby nurt, a głębokość w zależności od stanu wody i miejsca na rzece wynosi ok 90 cm. Średnia szerokość kanału to około 12 m. Brzegi Kanału na tym odcinku są strome, a sam Kanał płynie przez słabo zalesione tereny rolnicze choć na odcinku od Głuchowa do Bolesławca pojawiają się tereny zalesione. Na trasie występują miejsca, gdzie należy przenieść kajaki z uwagi na konieczność pokonania dwóch budowli hydrotechnicznych. Spływ kończymy w centrum Mosiny.

Łączna długość trasy z Kościana 28 km,
z Głuchowa 14 km
Czas spływu ok. 8 h, 4 h
Poziom trudności trasy średni

Opisane powyżej trasy są jedynie przykładowymi i to od Państwa zależy, gdzie będzie początek, a gdzie koniec spływu. Naszym zadaniem jest to umożliwić służąc sprzętem oraz doświadczeniem. Trasy można łączyć i dzielić np. spływ można rozpocząć w Mosinie, a zakończyć w centrum Poznania.

Pozostałe proponowane trasy rzeką Wartą:

  • Jaszkowo – Puszczykowo (ok. 4 h)
  • Radzewice – Puszczykowo (ok.3 h)
  • Puszczykowo – Luboń (ok. 2 h)
  • Luboń – Poznań (ok. 3 h)

Organizujemy również kilkudniowe spływy rzeką Wartą, a także wyprawy do Bałtyku.

Kajaki przygotowane do kilkudniowej wyprawy kajakowej rzeką Wartą
Kajaki podczas kilkudniowej wyprawy kajakowej rzeką Wartą