Kajakowa Linia Turystyczna

Przełom w turystyce kajakowej

Przełomem Dunajca płynęło wiele osób. Wśród nich było z pewnością wielu poznaniaków. Ale czy poznaniacy płynęli kiedyś Przełomem Warty? A tak, bo i poznaniacy mają swój przełom. Poznański Przełom Warty rozciąga się od Mosiny do Obornik i łączy ze sobą dwie pradoliny; Warciańsko-Odrzańską i Toruńsko-Eberswaldzką. Tak według podziału fizjograficznego nazywa się ta wąska dolina rzeczna, którą płynie Warta.

Brzegi tutaj nie są tak strome jak te, które można obserwować w Pienińskim Parku Narodowym płynąc Dunajcem, ale widoki choć inne, też są bardzo atrakcyjne. Warta na odcinku między Puszczykowem a Poznaniem, przepływa przez tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, które nie bez powodu zostały objęte ochroną.

Opisywany odcinek Warty jest też częścią wielkopolskiej atrakcji turystycznej zwanej Wielką Pętla Wielkopolski. Jest to szlak wodny o długości 688 km, którym przez Wartę, Noteć i Jezioro Gopło i kanał Ślesiński można opłynąć niemal całą Wielkopolskę.

Kajakowa Linia Turystyczna to oferta skierowana dla osób, które pragną spędzić wolny czas na łonie przyrody w sposób bezpieczny i niedrogi. Możesz przyjechać z rodziną lub z przyjaciółmi, a najlepiej to zabrać i jednych i drugich.

Godziny rozpoczęcia spływu dopasowane są do rozkładu jazdy pociągów. Pierwszy pociąg odjeżdża z dworca głównego w Poznaniu o godzinie 8:36 i po 15 minutach jesteś w Puszczykówku.

Stąd spacerkiem do przystani kajakowej jest 17 minut (1,4 km) i o 9:30 możesz siedzieć już w kajaku.

Drugi pociąg odjeżdża z Poznania o 12:52 i przebywając tą samą drogę jak w pierwszym przypadku ok. 13:30 jesteś na przystani.

Wcześniej jednak należy zadzwonić na numer 790 819 888 i zarezerwować miejsce w kajaku.

Spływ trwa ok. 4 godziny, a do pokonania jest ok. 22 km. Jest to trasa łatwa, z którą poradzą sobie osoby nawet bez doświadczenia. Ostatni odcinek spływu wiedzie przez centrum Poznania. Miasto oglądane z tej perspektywy będzie dla wielu dużym zaskoczeniem.

Końcowy przystanek znajduje się na Ostrowie Tumskim, na wysokości katedry. Tutaj będziemy już na Ciebie czekać, aby odebrać kajak.

Wycieczkę można sobie urozmaicić. Do Puszczykowa można przyjechać rano, następnie zrobić spacer po Wielkopolskim Parku Narodowym, a o 13:30 wrócić do Poznania Kajakową Linią Turystyczną. Tak spędzony dzień będzie na pewno przełomowy:)

***

Nowy wakacyjny plan jest taki,

Wsiadaj w banę i jedź na kajaki.

W Puszczykowie na przystani,

wszyscy są tu już zebrani.

Wartą płynie cała wiara,

do Poznania uchichrana.

I to wszystko blisko chaty,

i bez bejmów wielkiej straty.